Použití metody GeWorko v strategiích párového obchodování

V poslední době velkou popularitu mezi tradery má technologie párového obchodování. Párové obchodování je známé jako statistické arbitráže nebo spreadové obchodování – je to strategie, která dovoluje traderovi použít anomálii a také dostatečně silné rozdíly kurzů dvou akcií nebo košiků při držení neutrálního stavu trhu. Základem strategie je v odhalení korelačních akcií, použití okamžiků, kdy jejich kurzy se sbíhají nebo rozbíhají. Párové obchodování pomáhá vyrovnat kolísání cen a povyšuje předvídatelnost na trhu. Jinými slovy, to vytvoří přesnější a předvídatelnější pásmo pro tradera v obchodování. Úlohou tradera je v tom, aby vybral čas, kdy kurz jedné z akcií se vyrazí z normální korekce.

Je třeba označit, že velké množství existujících obchodních terminálů nemají možnosti pro provedení vážné technické analýzy v rámcích strategie párového obchodování. Zpravidla, trader nemá možnosti sestrojit graf poměru s aktivy, o kterých má zájem a proanalyzovat ho s pomocí různých technických indikátorů. Pro toto mnozí používají EXCEL se vložením tam data a sestrojí grafy. Ale to všechno je dostatečně náročným a není velmi vhodným a efektivním.
Nyni tradeři obchodující dle strategií párového obchodování, mají možnost rychlé a snadno sestrojit grady a provádět plnohodnotnou technickou analýzu se poměry, o kterých mají zájem. Tradeři to mohou dělat díky unikátnímu analytickému funkcionáli tzv. metoda GeWorko, která je realizována na základě obchodně-analytického terminálu NetTradeX. GeWorko je absolutně novou metodou analýzy trhů umožňující vytvořit portfolia z různých aktiv a srovnat hodnoty portfolií, jedno vůci druhému s vytvořením nového kompozitního instrumentu PCI GeWorko (personal composite instrument).
Je možno sestrojit jak velmi snadný PCI GeWorko, tak i dostatečně složitým. Např. trader rozhodl proanalyzovat v historické perspektivě poměr hodnoty dvou amerických akcií z jednoho sektoru (Hewlett-Packard a IBM). To je snadný PCI GeWorko.(viz. obrázek).

PCI Geworko

Sestrojení tohoto grafu trvá méně než jednu minutu. Je možno přepojit sestrojený graf s jakýmkoliv časovým interválem (na obrázku – týdenní intervál), a použít velkou sadu technických indikátorů. Právě tak dostatečně rychlé sestrojí graf a jakýkoliv složitý PCI GeWorko, který teoritecky zahrnuje jakékoliv množství aktiv. V rámcích portfolia uživatel může přidat váhu každému aktivu v celé struktuře portfolia. Přičemž, je velmi důležité, program automaticky přepočítá hodnotu všech aktiv v amerických dolarech (pokud jsou přepočítány v jiné měně), a to umožnuje korektně srovnat aktiva či portfolia mezi sebou.
Je třeba také označit, že seznam použítých aktiv ze kterých lze sestrojit různé PCI GeWorko, je dostatešně velkým a zahrnuje prakticky všechny segmenty finančních trhů různých zemi. Takto, v rukách traderů, kteří se zabývají s párovým obchodováním, se objevil velmi vhodný a efektivní instrument ve formě PCI GeWorko.